Київська митрополія УПЦ ініціювала судовий процес проти Державної служби з питань етнополітики та свободи совісті

Київська Митрополія Української Православної Церкви (УПЦ) подала позов до Київського окружного адміністративного суду з вимогою визнати незаконним створення Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті (ГЕСС) та ліквідувати це відомство. Про цеповідомив адвокат УПЦ протоієрей Микита Чекман.

Як пояснив юрист, основною претензією позивача є порушення процедури створення держоргану. На думку юридичної служби Митрополії, Кабінет Міністрів України наділив ГЕСС повноваженнями щодо формування державної політики у релігійній сфері, які, згідно з чинним законодавством, можуть бути закріплені виключно за міністерствами. Представники Церкви заявляють, що такі дії уряду суперечать Конституції України.

Судовий розгляд став наслідком тривалого конфлікту між церковною структурою та державною службою. ГЕСС неодноразово проводила перевірки афілійованості Митрополії та виступала ініціатором правових заходів, спрямованих на ліквідацію юридичної особи та вилучення церковного майна. У позовній заяві юристи УПЦ наполягають на необхідності визнання недійсними постанов Кабміну, що регулюють діяльність ГЕСС.

Нагадаємо, 6 квітня 2026 року Шостий апеляційний адміністративний судухвалив рішення на користь Київської Митрополії Української Православної Церкви у справі №320/26027/23, фактично скасувавши результати раніше проведеної релігієзнавчої експертизи ГЕСС.